pondělí 15. ledna 2018

Je to tu

- už je to vážný - RLT se blíží - už o mě ví skoro všichni - změna pozadí i popředí - zima a horko - bez barvy a chuti - vegetativní nihilismus -

    Tak jo. Dneska opravdu úplný start HRT. Jako jsem nějakou tu chvíli (asi měsíc) na antiandrogenech, ale estradiol k tomu až ode dneška. Hezky každej tejden včelička s 5mg estradiolu a uvidíme jak rychle teď budou postupovat změny.
          Na jednu stranu mě překvapilo dávkování, kdy jednoduchým výpočtem dojdu k tomu, že dávky jsou v absolutních číslech zhruba šestkrát nižší, než u mých kamarádek na tabletkách, které berou dvakrát denně 2 mg, tedy celkem 28 mg týdně. Na druhou stranu, vstřebávání z nitrosvalových injekcí bude na úplně jiné úrovni a nejsem endokrinoložka, abych to mohla objektivně zhodnotit. Navíc když jsem slyšela jak ty injekce dovedou s člověkem zamávat… Ale jako jinak si docela věřím. Na to, jak moc jsem na začátku nevypadám kupodivu nijak zvlášť špatně. Vlastně čím dál víc přemýšlím o tom, že už tak za měsíc začnu obíhat matriky a pomalu přejdu do RLT.
         V práci o tom ví čím dál víc lidí, respektive můj šéf o mě s mým souhlasem informoval zbytek managementu (a já si teď teda všímám toho, jak na mne občas zkoumavě koukají a hledají změny) a prý nikdo proti mě kvůli tomu nic nemá. Ne, že bych čekala, že druhý den přídu do práce před přichystanou a zapálenou hranici, přeci jen si troufnu říci, že dělám zejména se vzdělanými a otevřenými lidmi, ale nečekala jsem zase, že se mi budou snažit vyjít vstříc až tolik. A že jsem za to zatraceně ráda!
         A co nějaké změny? Snažím se trochu využívat jojo efektu (ono to teda není tak moc řízený, jak by se zdálo, prostě jen nějak přes tejden toho moc nesním a přes víkend to trošku doženu), celková váha pomalu klesá, ale postupně mizí objem svalů a začínají mi nabývat stehna a zadek. Vousy už spíš nejsou než jsou, ale jak jsou tmavé, tak brada a knír jsou pořád trošku zašedlé. Ale nesrovnatelně méně než před pouhým měsícem zpátky a na zamaskování stačí trocha korektoru a pudru. Za pár dní jdu na pátý laser, tak doufám, že v řádu týdnů už po nich nebude skoro ani stopy. Mezi tím si ještě trochu pomáhám malým domácím IPL (tedy pokud z toho nebude víc škod než úžitku), ty vousy jsou v tomhle fakt suverénně nejhorší část tranzice, pořád se bojím kdy mě vyoutujou, když jsem v holčičím.
         I když teda úplně nejhorší jsou ty věci, které nejsou vidět na první pohled. Za prvé, návaly horka a zimy, se kterými bojuju už pár týdnů a těším se, až se zlepší a nebudu si muset v průběhu noci měnit pyžamo. I když od té doby, co jsem přišla na to, že mi na ně docela pomáhá konopí, je to trochu lepší. Další věcí je to, že jsem trochu utahaná, “bez barvy a chuti”, což bude nejspíš dané nízkou hladinou testosteronu a zároveň i estrogenu a nejspíš se zlepší po pár týdnech. A úplně poslední jsou záchvaty deprese a nihilismu, kdy mě absolutně nic nebaví a volný čas spíše tak nějak poslední dobou vždycky akorát provegetuju, jako bych se snažila posunout hodinky dopředu. Vím, že je to dost blbý a nejvíc bych si pomohla, kdybych zvedla zadek a začala něco dělat, ale nějak na to asi nemám energii. Ale na druhou stranu jsem se hecla k tomu, že jsem napsala tenhle článek, a v pátek dokonce i k tomu, abych šla volit, tak to až tak zlý snad nebude.


19 komentářů:

 1. Congrats!!:) Já se předpisu dočkám v pátek, ale s vyzvednutím si počkám do soboty na lékárnu ve svém malém městě. Den navíc mi za tu reakcí stojí, tady transku možná ještě neviděli:D.
  Kdo rozhodl o injekcích namísto prášků a jaký je důvod?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak gratuluju! Já si to nechala rovnou i píchnout, už chci to celý mít za sebou...
   O injekcích rozhodl můj sexuolog (doktor Procházka) s tím, že je má radši proto, že se hormonální hladiny dají líp predikovat a udržovat, protože vstřebávání není ovlivněno například obsahem žaludku a tak...

   Vymazat
 2. Dávkování se skutečně nedá porovnávat injekci/tablety.
  Z tablet se vstřebává jenom cca5% zbytek projde trávicím traktem do...
  Navíc při vstřebávání se rychle odbourá v játrech vyloučí do střeva a vstřebá zpět, ale z většiny přeměněny na estron.
  Technické podrobnosti jdou jednoduše najít. Pointa je, že z tablet se E vstřebává mizerně a ještě děla věcí co nemá. Poměr estrogen/estron, krevní sraženiny...
  Jinak těch 5mg v neofollin udělá cca 10x takovou hladinu E v krvi než 2mg injekci den po injekci. Problém u neofollin je, že nemusí vydržet celý týden při 5mg. Za týden to ale může spadnou na tu hodnotu co dělá 2mg estrofem
  (Konkretni hodnoty Estrofem 2mg 150pmol/l (100-200)
  Neofollin 1 den 2000pm (1,5-2,5 nM ) a za týden to k 200pmol/l spadne.
  Proto se dává neofollin i buď 10,15/w nebo s kratším intervalem .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dává se klidně více z SPC "Dočasné
   podávání většího množství estrogenů (dvojnásobek udržovací dávky) může být potřebné k indukci plného
   vyvinutí sekundárních pohlavních znaků u dívek nebo ke kontrole menopauzálních symptomů. " tzn. až 20mg. Minimální dávka je 10mg

   Vymazat
  2. 5mg vydrží celý týden v pohodě - ve svalu estradiol valerát vydrží 7-8 dní, jen na konci týdne bude právě ta hladina 0,2 nmol/l- 0,3nmol/l..ale taková hladiny bude na estrofemu pořád a někdy i menší. Jsou známé případy kdy mají na 4mg estrofemu i pod 0,2nmol/l, což je šíleně nízká hladina.

   Vymazat
  3. Ty jo, díky za rozsáhlé množství informací. Co tak z toho chápu, tak těch 5mg by vlastně mělo průměrem stačit, ale bylo by dobré něčím podpořit hlavně ve dnech před další injekcí.

   Vymazat
  4. V podstatě ano. Když už by se měli injekce s něčím kombinovat, tak je lepší oestrogel, lenzetto, cokoli co jde přez kůži. Prášky zas zvišují SHBG, globulin na který se E v krvi váže, estrogenu sic bude v krvi vic, ale volneho, bioaktivního bude co něco dělá bude ve finále míň.

   Vymazat
  5. Just an A: Průměrně bude spíše stačit těch 10mg. Přece jen počítám s tím, že v SPC si tu dávku nevycucali z prstu a někdy proběhl u estradiol valerátu výzkum na dávkování. Sice už dávno, jelikož je tato forma starší a mohlo by se už vymyslet něco lepšího do aktivního věku, co by navozovalo stejné hladiny a třeba nebylo tak namáhavý na svaly :))

   Vymazat
 3. Problém je v tom, že víc estrogenů z tebe neudělá rychleji nebo víc ženskou. Jsou to faky. Sama to můžeš zkusit, ale stejně doješ k jednomu závěru, že za ta zdravotní rizika to mnohdy ani nestojí.

  Anonymní je už řadu let anonymní bez žádného prokazatelného důkazu, pořád si stěžuje, jak je HRT neučinná, zatímco si tímto už prošlo několik generací holek, což už hodně o důvěryhodnosti napovídá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opakující se argument na opakující se problém
   -#sorryjako, ale nejde na jedné straně bojovat proti vysokým dávkám E strašením riziky a zároveň vysoké dávky brát díky SL cumlání. Cumlání je podávání vysoké dávky E, (> 2x cisF maximum ovulace; >3,5 nM v maximu; minimálně stejně jako u 10mg/neofollin. Akorát neofollin je proti SL zázrak stability ;)
   Weiss si vyhrabal na vysoké hladiny E nějaké zánětové markery v srdci, no vědět kolik holek mu to cumlá tak má infarkt spolehlivě.
   - ono ty generace trans holek vypadají jak? 10,20,30 procent má kliku na skutečný passing, zbytek, jak to napsat a neurazit zase není úplně sláva. Naposledy máte článek, že po roce HRT má prsa 10% holek (A+, ano rostou dál, ale čím dál víc pomalu). Holky na které HRT funguje mizerné jsou, dokázat se to dá velice jednoduše, ale z pochopitelných důvodů sem nebudu dávat fotky/videa z internetů kde TG holka prostě passing nemá po X letech HRT. Janina z vyvolených tu tuším běhala bohužel v tom není sama.
   A ano estrogen není jediný parametr. Proč zrovna u prsou by to mohl ovlivňovat IFG-1 a růstový tu tuším taky bylo někde v odkazech.

   Vymazat
  2. SL podávní je hodně rizikové skáče to šíleně během dne, podává se to tak, jak ani ten přípravek není schválen podávat...
   rizika u injekcích? prý nějáké vyšší dávky? nejsou to nijak vyšší dávky, spíše normální dávky pro ženy :) takže rizika stejná jako má každá cis žena s pohlavními žlázami :)

   Naopak velké riziko je , když pohlavní hormony nepůsobí, to není dobrý stav pro tělo a u trans ještě horší, že nebude passable vzhled

   Vymazat
 4. ale jinak gratuluji, každá se na to těší...

  OdpovědětVymazat
 5. Ták. Už mám pilulky, ale tentokrát jsem trochu zanedbala výzkum a nevím, jak z nich dostat co nejvíc. Tak se zeptám třeba tady:).
  Je to 50 mg cypro, 4 mg E2. Rozhodla jsem s k tomu brát taky 5 mg finasterid a nějaké ty bylinky. A jo, když to jde, estradiol cumlám:).
  Jsou nějaké obecně známé triky, které se ke mně nedonesly?
  A anonyme, pokud mi chceš napsat, že to je všechno k ničemu a mám si na doktorce vyřvat injekce, radši nepiš:). Ono je to dost o tom věřit, být pozitivní a makat...

  OdpovědětVymazat
 6. ano být pozitivní a makat :) ale ne proboha pozitivní jak tato osoba : http://www.ahaonline.cz/clanek/trapasy/89220/janina-drive-jaroslav-chce-byt-vyvolenou-ani-gynekolog-by-nepoznal-ze-jsem-byla-muz.html

  komentáře po článkem jasně ukazují, jak takové pozitivní a makající lidi berou :)

  buďme pozitivní a makající správným směrem. Lepší je se ozvat lékařům m, že něco nevyhovuje- než mlčet a zkoušet brát blbosti a brát léky jinak než pro co jsou otestovány - estrofem je pro polykání a ne pro cumlání.

  OdpovědětVymazat
 7. @Klára. HRT je o biochemii ne o víře. Buď můžete chtít lékařství založené na důkazech nebo věř a víra tvá tě uzdraví.

  SL cumlání je jediný fungující trik. Teda půlit a cumlání 3x, 4x denně pokud možno. Respektive dostanete do krve 3-5x tolik účinné látky než kolik máte oficiálně předepsáno. V průměru. V maximu je to 30ti násobek.

  Bylinky, když z nevim jaký těžko soudit. Předpokládám, že to bude ainterol nebo něco jiného na bázi fytoestrogeny/isoflavin. Výsledná účinnost estrogeny a bylinek se nesčítá! Bylinky dokonce mohou účinnost estrogenu snižovat. Obzvláště v kombinaci s cumláním.
  Pokud je to fytoestrogen tak jsou tam minimálně 4ri mechanismy co jdou proti účinkům E.
  Zlepšuje fci jater. To je v principu dobre, ale rychleji se odbourává E (cyp450)
  Zvyšuje SHBG ale sám se na něj neváže. V krvi se vám všechen E naváže na globulin a nezůstane bioaktivní volný.
  Soutěž na receptorech. E se na ty receptory sice nalepí přednostně a vyhaže fytoestrogeny, ale ne všechny.

  Problém co ma cumlání se díky fytoestrogenu ještě zhoršuje.
  Hladina E2 padá velmi rychle, ale vysoký SHBG vysoký týden.

  Prostě můžete na sobě "pracovat před zrcadlem" ale v reálu se nic moc dít nebude. Proto 12 hodím po cumlání vám zůstane díky bylinkami v těle nízká hladina E, navíc bude všechen navázán na globulin

  OdpovědětVymazat
 8. re Anonymní: Ale s tělem se něco dít může a bude. Tělo totiž reaguje - na snížení testosteronu. Bohužel, ale reakce těla na snížení testosteronu je pro ženy nedostatečná. To vyhovuje jedině nebinárním identitám, kterým stačí vypadat jako muž bez testosteronu v dámským oblečení...pro ženy je to nevyhovující a ty potřebují reakci na ženské hormony.

  OdpovědětVymazat
 9. Děkuju za odpovědi!!
  Komentáře pod Ahačlánkem ukazují, co si myslí hlupáci, ne?;)
  OK, HRT je o biochemii, ale nelze přece tvrdit, že 70% holek nemá passing, protože má o nmol estradiolu míň, než těch 30% šťastných. ..
  Že fytoestrogeny jdou proti E2 jsem slyšela z více zdrojů, takže už je neberu (nechcete někdo pikslu Ainterolu?:). Co budu dobírat jsou vesměs blokátory 5alfa-reduktázy, tedy přírodní finasterid.
  Takže SL mi dá až 5x víc? To je teda dost:/.
  Klíčová otázka tedy asi je, jak poznám, že moje dávka nebo způsob podání není optimální? Jaké známky mám hledat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ukazuje, jak se některé trans ztrapňují a pohádkaří. Vykládat, že ani gynekolog nic nepoznal, když obličej je mužský. To fakt dokáže jen nějáká transka...

   Ono nemá passing více, odhaduji kolem 90% a těch 10% co hodnotím jako průchozí, tak stejně na rovinu říkají, že někdy mají problémy. Takže to asi bude ještě větší bída.

   no a ono to o těch nmol/l je vždycky :) např. u transkluků při 10-15nmol/l T - mužská norma, by stejně vypadaly jako holky a proto se jim podávají injekce, kdy chodí nad mužské hladiny...
   jen jim nikdo neříká, že mají vysoké dávky T a nestraší je :))
   je to takový zvládšní přístup , lékařům jde o to, aby kluci vypadali jako kluci a u holek na to kašlou.

   fakt to působí, že lékař považují trasholky za transvestity, kterým stačí dát diagnozu transsexualita a mají povoleno chodit v dámském po venku.
   Jinak se ten laxní přístup nedá vysvětlit...

   Vymazat
  2. SL da 3-5x vic v průměru, 20+ x více ve špičce. Problém je, že jde o celkový estrogen v krvi, volného, bioaktivního může být paradoxně míň, protože játra vytvoří SHBG který na sebe všechen E naváže.


   Pozdě ale přece.
   Optimální dávka se pozná z endokrinologie asi nejednodušší tak, že hladina LH a FSH spadne na 0 a testosteron pod 2nM bez blokátorů. První dva jsou ovládací hormony které tělu říkají, že má dost sex, hormonů a nemusí dělat další. Pro zjednodušení si můžem představit tu vnitřní regulaci jako unisex.
   Pak se dá poznat podle syndromu typu navaly horka, změny nálad že je toho hornonu malo. S nadsázkou i trans ženy mají PMS a není to k vydržení.;) Mohou být i změny "touhy" ale to je dost individuální.

   Říkat procento kolik má pass nejde bez šlapání na růžové brýle. Cis žen, co jsou spokojené se svým tělem je málo, u trans je ten poměr ze zahadných důvodů opačný. ;). Ale nalijmne si čistého vína, že to taková sláva není. Na jednu která je skutečně atraktivní pro svoje okolí jako žena bohužel připadá pět na které lidé i po rocích HRT koukají jak péro z gauče.
   Nejhorší na tom je, že mi nevíme proč. Nemáme pořádné studie kolik E vlastne má být a i když ženy se stejným množstvím E mají diametradia odlišné výsledky tak nevíme proč. Něco je samozřejmě genetika/prostředí, ale jsou tam další věci v endokrinologii které to ovlivnuji a o kterých nic moc nevíme.

   Vymazat