neděle 5. listopadu 2017

Takové obyčejné dívčí problémy

- chlupo-genocida - trocha teorie o epilaci světlem - rozdíly mezi IPL a lasery - dojmy z malého blikavého utrpení - výsledek týden po druhé epilaci - minirecenze kliniky “ProVisage” - osobní názor na všechny ty zlepšováky -


Jeden z největších problémů každé holky jako jsem já jsou… No… vousy. Ne, že by bylo něco špatného na děvčeti s lehce naznačeným knírkem z jemných chloupků, ale holka, které vousy raší jako vzrostlému dřevorubci zkříženému s medvědem grizzlym prostě moc jako holka vypadat nebude. Ona ta hormonálka s ochlupením (a tedy i vousy) samozřejmě pak něco udělá taky, ale to platí hlavně pro to tělesné ochlupení. Aneb to co testosteron schvátí, zpět už nenavrátí. Nebo aspoň nijak zvlášť ochotně.
Tak jsem se rozhodla s tím něco dělat už před hormonálkou, protože vousy jsou pro mě asi největší problém a mám z nich docela slušnej mindrák. Mám totiž prakticky černé vousy silně kontrastující s naopak hodně bledou pletí, takže i po oholení a pod silnou vrstvou korektoru, make-upu, a pro jistotu ještě překryté pudrem, měly ty svině tendence prosvítat. Nemluvě o tom, že silné vrstvy omítky na obličeji bytostně nenávidím a beru je v podstatě jen jako nutné zlo, abych nevypadala jako namalovanej chlap. Takže jsem se rozhodla jít na epilaci. Původně jsem sice myslela, že začnu chodit až po vyšetření u pana profesora Weisse, ale jednak už mě fakt sraly, jednak čím dřív, tím líp, a za třetí, před HRT je chlupo-genocidní efekt větší, protože jsou vousy silnější a více pigmentované, a tedy folikul do sebe absorbuje při epilaci více energie, takže je větší šance, že jej to zničí.
A teď trochu teorie. Všechny tyhle světelně-epilační metody fungují na jednoduchém principu. A tedy, že vytvoříme výboj elektromagnetického záření (hlavně ve viditelné až infračervené části spektra) a exponujeme oblast, kde výboj pletí (která je průsvitná) prostě projde a postupně ztratí energii (předá buňkám pleti) a maximálně lehce prohřeje tkáň. Naopak, když narazí na pigment (nezáleží na tom, zda se jedná o tetování, pihu nebo chlup), tak je jím výboj pohlcen, stejně jako se černý předmět na sluníčku zahřeje daleko rychleji než bílý, který světlo a teplo odráží. Vousy pak mají výhodu v tom, že jsou částečně průsvitné taky, takže výboj usměrní do folikulu jako světlovod, pokud není folikul příliš hluboko (protože jinak se většina energie výboje může vybít už průchodem skrz vous). No a když se folikul zahřeje na teplotu okolo 60 - 70 °C, tak jej to poškodí a chloupek pak vypadne. To jak trvalé je poškození folikulu pak závisí na množství předané energie a na regenaračních schopnostech těla. Z tohoto pak samozřejmě vyplývá, že čím větší kontrast mezi pigmentací pleti a vousů, tím větší množství energie přejde do folikulu, a tedy na bílé vousy to neúčinkuje vůbec, na blonďaté a zrzavé pak dost málo. Podobný problém pak mají třeba černošky, kterým by to spálilo krom vousů i pokožku kvůli silné pigmentaci.
A teď ještě rozdíl mezi laserem a IPL. Zatímco IPL používá výbojku (podobně jako blesk u fotoaparátu) a světlo je složeno ze spektra barev, laser je založen na excitaci elektronů nějakého plynu, které pak vyzařují fotony pouze určité vlnové délky (monochromatické), navíc ještě se jedná o svazek rovnoběžných paprsků. Zatímco IPL je v podstatě bodový zdroj světla a paprsky se šíří zhruba všemi směry (pokud nemá kolimátor, usměrňovač, ale u takových aplikací se nepoužívá).
Já jsem si tedy už vyzkoušela obojí, IPL (mluvím o standardním vysokovýkonovém, ne o takovém tom malinkém pro domácí použití) na břiše a laser na obličeji. Upřímně mám pocit, že IPL mi zabralo lépe, ale to bude podle mne spíše odlišným charakterem chlupů na obličeji a na těle, ty na obličeji se prostě vždycky likvidují hůř. Anebo i nastaveným výkonem, protože po IPL jsem měla kůži opravdu dost zarudlou a podrážděnou, po laseru o dost méně.
Epilace probíhá tak, že vám zakryjí oči (přeci jen je to dost velký světelný výkon), natřou epilované místo chladivým gelem, přiloží aplikátor a bliknou. To bliknutí samozřejmě štípe. Čím hustější chloupky a větší výkon, tím to štípe víc, ale vyplatí se to překousnout, protože vyšší nastavený výkon znamená větší přenos energie do folikulů a lepší výsledný efekt (ono že prej ne, ale fyzika se prostě oblafnout nedá). Mě to chvílemi štípalo fakt nesnesitelně, je to jako by vám někdo přitiskl kousek něčeho rozžhaveného pod kůži. Vážně nic příjemného, ale zase nic co by se nedalo těch deset minut přežít. Na druhou stranu, postupně by to mělo být nepříjemné čím dál tím méně, jak ty chloupky budou mizet. Po epilaci ty chloupky budou vidět naopak ještě víc, protože se spálí a trochu ztmavnou, po týdnu pak začnou postupně vypadávat a tvořit mapy a fleky prázdných míst, já se kvůli tomu začala holit už ráno, protože to vypadá místy opravdu dost blbě a na oholené tváři se to skryje líp. Po dvou týdnech je pak vypadaná většina zasažených chloupků a začnou růst nové (v jednu chvíli je v růstové fázi přibližně třetina chlupů, a pouze tehdy obsahuje folikul dost pigmentu, aby to na něj zapůsobilo) a po čtyřech pak začíná nové kolo.
Já jsem teď týden po druhé epilaci a po oholení je vidět, že mi vůbec nějaké rostou spíš jen na dobrém světle, což považuji za slušný úspěch. A pod make-upem nejsou vidět už vůbec. Pro finální efekt, kdy by už růst neměly vůbec, by mělo stačit zhruba šest ošetření, ale co jsem slyšela, tak je dobré počítat s tím, že i poté je tam potřeba (byť i s menší frekvencí, je to kus od kusu) občas zajít.

Za sebe můžu doporučit kliniku ProVisage, která má každou chvíli akci na Slevomatu a ošetření obličeje mě tak vychází na necelou pětistovku měsíčně, což není taková darda. Sestřičky byly milé a profesionální, i když přiznám se, že jsem tam vystupovala jako “ten”, vzhledem ke svému jménu, tomu, že se holím večer před epilací (abych neměla zbytečně podrážděnou pleť), takže mám ráno takový ten “5 o’clock shadow” a taky kvůli tomu, že jsem si tam rovnou nechala epilovat i intimní partie mi to přišlo jinak blbý a nechtěla jsem nikoho uvádět do rozpaků. I když pochybuju, že bych byla první nebo poslední jejich takováhle klientka. Ale jinak po Praze je spousta dalších takových klinik, využívajících různé lasery s dalšími zlepšováky, všelijaké alexandritové lasery a já nevím co ještě, ale vůbec nevím čím se od sebe pořádně liší, takže pokud mne někdo trochu poučí, tak budu taky ráda, protože můj pocit zatím je, že všechny tyhle fičůry jsou stejně spíš marketingový tah, jak prodat nový přístroj.

4 komentáře:

 1. Vousy jsou výsledkem špatného působení hormonů.

  Tím, že není vyřešeno správné dávkování hormonů u holek a nikdo se o to ani nezajímá, tak proto rostou vousy. Někdo si myslí , že má problém jen s vousy, ale ono to špatné působení hormonů je vidět všude na těle - blbě rozložený tuk, svalstvo.

  Testosteron moc nevratných škod nenapáchá. Všechno tuky, svalstvo, ochlupení se mění na těle celý život, ale musí se nastavit správné působení hormonů aby to bylo ženské.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já tedy nejsem žádný endorinolog a moje znalosti jsou absolutně laický, ale jestli se nemýlím, tak efekt hormonální substituce není závislý jen na výšce hormonálních hladin, ale i na množství receptorů, na které se dané hormony vážou. A s tím není moc co dělat.

   Vymazat
  2. Množství receptorů je daných, ale právě receptory se spínají/nespínají u určité hladiny. A když nebude určitá hladina estrogenu tak jich bude zapnutých málo a estrogen nebude působit. Nebo ještě v souvislosti s progesteronem, růstovým hormonem, to všechno se ovlivňuje.

   Vymazat
  3. To ano, ale problém je, že pořádně nikdo neví jak celej tenhle guláš funguje - a lékař raději předepíše něco bezpečného, ověřeného a nikoli něco o čem pořádně nic neví a může pacientovi ublížit.

   Vymazat