pátek 27. října 2017

Tip na kultůru: Hit and miss

Asi jako každá jiná transka si procházím obdobím, kdy chci vidět snad všechno s trans tématikou. Ono je to celkem přirozený, každý se snaží shánět informace o něčem, co se jej týká. To je vlastně asi i důvod, proč filmy s LGBT tématikou nejsou obvykle nijak zvlášť populární a známý. Zvlášť když trans lidé jsou statisticky vzato úplnou vzácností.
O to lepší je, když se daný snímek nedotýká jen provařených témat jako coming-out, tranzice a tak. Ony ty hrozně hluboký lidský příběhy jsou sice super, ale je to přece jen téma co se brzy dokáže vyčerpat, ono se toho nic moc zase nenabízí. Deprese, přijetí lidmi, pak nějaký lidi, kterým se to nelíbí a hlavní postavu kvůli tomu popotahují. V podstatě stejný vzorec opakuje většina takových filmů a seriálů, s tím, že nějaká zápletka tvoří spíš jen spojovací prvek, aby dílo jako celek dávalo nějaký smysl. A pokud tomu tak není, tak je trans postava spíš vedlejší postava (a řeší zase hlavně totéž).
No a dneska mám tip na seriál, který se všem těmto filmařským klišé vyhýbá. Bohužel má jen šest dílů, což je jako dva  tři průměrný celovečeráky, nějaký pokračování je pravděpodobný asi jako možnost cestovat v čase, ale vzato kolem a kolem bylo to šest dílů nabitých emocemi, zajímavou zápletkou a neskutečně charismatickou hlavní hrdinkou.
Hlavní postavou je transsxeuálka Mia (mimochodem neskutečně skvělý jméno), která se snaží vydělat si peníze na operaci spodku. Samozřejmě nedělá nikde účetní, ale živí se jako nájemná vražedkyně. A aby toho nebylo málo, dozví se, že zemřela její bývalá, se kterou má desetiletého syna Ryana, o kterém nevěděla, a byla ustanovena jeho opatrovnicí. A jako bonus dostane ještě tři děcka z jejich dalších vztahů, ať už úplně malou holčičku Leonie tak puberťáky Riley a Leviho, kteří mají s přijetím, ať už jejím, jako nového člena rodiny, tak i její identity, problém.
V těchto kulisách se pak rozjíždí drama o britském white-thrash venkově, o problémech s vlastním sebevědomím kvůli nespokojenosti se svým tělem. O tom, jak jsou děti nezatížené ještě předsudky, zatímco (skoro) dospělí už se těžko popasovávají s něčím, co je pro nové. A taky i o tom, jaký zmatek a nejistotu může genderová identita vnést do vztahu s někým “normálním” (“Já nejsem gay!” “A já nejsem žádnej zasranej chlap!”) a že na tom ve výsledku nezáleží, když se mají lidé rádi.
K tomu ještě nemůžu zapomenout na skvělou hudbu a geniální herecké výkony všech hlavních protagonistů (a antagonistů). No a tomu všemu vévodí Mia, kterou hraje neskutečná Chloe Sevigny, zastiňující i tak bezkonkurenční výkony svých kolegů, u které bych se nebála tvrdit, že šlo o životní roli. Ať už vizáží (oproti většině cis-holek má trochu tvrdší rysy, mám pocit) nebo její gestikulací, chůzí a tak. Vážně jsem ji věřila každé slovo. Akorát bacha, je to hodně evropská tvorba, takže to má samozřejmě trochu pomalejší tempo, je to dost sprosté, dost naturalistické a je tam i dost nahoty. Tak ať pak nejsem obviněna, že jsem nevarovala. A vlastně to není zdaleka tak akční, jak by se mohlo zdát.

No, a tady máte kdyžtak trailer.


Žádné komentáře:

Okomentovat