pondělí 25. září 2017

Čus, já jsem Alice

- lehce cynický úvod - kluk co je vlastně holka (nebo naopak?) - variabilita chromozomálních kombinací - křesťanské hodnoty - rozdíly mezi cis a trans děvčaty - vyhraněné názory z mládí - já a další dvě ňufaté osůbky -

Tak, ahoj, všichni. Mám poslední dobou v hlavě docela zmatek, takže jsem si řekla, proč si vlastně nepsat blog, ono mi to pomůže si utřídit myšlenky, třeba si i užiju nějaké záživné flamewar plné břitké argumentace, vzájemného respektu a pochopení. Hahaha.
Víte, jsem teď v takové hrozně divné fázi, nedá se tomu vlastně ani říkat dvojí život. Já totiž pořád ještě vypadám jako kluk. Sice dost androgynní, mám takové polodlouhé vlasy, vždycky jsem hladce oholená (a po dnešní laserové epilaci snad nebude tolik vidět ani “5 o’clock shadow” pod nosem, po tom, co jsem zhubla tak je na mě oblečení volnější a za správného osvětlení vypadám občas spíš jako tomboyka, než jako kluk (z toho mám vždycky hroznou radost). Já se totiž jinak docela nerada oblékám jako holka, když na sobě vidím, že holka nejsem. Mám pak pocit, že to veškeré mé mužské atributy zvýrazňuje a vypadám… Špatně.
Na druhou stranu, kamarádi to o mě ví, a většina z nich se mne snaží oslovovat v ženském rodě (jako je mi to příjemné, ale zatím to nijak zvlášť neřeším - přeci jen pořád vypadám dost jako kluk), zatímco v práci vystupuju jako stoprocentní muž, i když si připadám jako holka, která si hraje na kluka.
No, jak jste asi z předchozích pár odstavců pochopili, nejsem “biologická žena”, alespoň po chromozomální stránce (i když… odchylek existuje spousta, existují i jinak stoprocentní ženy s chromozomy XY, různé odchylky jako XXY nebo XYY, případně lidé s vyvinutými pohlavními znaky obou pohlaví) a zatím ani po stránce pohlavních znaků. Neboli jsem transsexuální (což je strašně blbý termín, který ihned implikuje vazbu na sex, který tu s tím nemá moc co dělat) nebo ještě lépe trans holka.
Tohle dneska říct veřejně je docela slušný zlo. Jsme prý vyspělá západní společnost postavená na křesťanských morálních hodnotách, což je docela paradoxní, když základní poselství Bible bylo o lásce k bližním a vzájemném respektu bez ohledu na cokoliv a realita vypadá tak, že existuje spousta lidí, kteří by všechny lidi, kteří se do nějakých “obecně platných norem” nevejdou (a to nikomu neubližují), nejraději poslali na lobotomii.
Jen tak mimochodem, pro ty z vás, co by nás nejraději posílali na léčení. Víte, my k lékaři chodíme. Dokonce potřebujeme diagnózu od dvou lékařů - sexuologa (a ten můj je i psychiatr) a klinického psychologa než budeme moci začít se změnami na tělesné a hormonální bázi. Na rozdíl od posedlosti, kdy se člověk zoufale snaží změnit tělo na to, aby bylo kočičí (a ani takový člověk si opovržení nezaslouží, ubližuje tím snad někomu?), je toto způsobeno (respektive, abych nemystifikovala, obecně přijímaná hypotéza tvrdí) hormonální nerovnováhou v prenatálním stavu, tedy je to záležitost vrozená. A změna pohlaví, kdy dojde k úpravě pohlavních znaků upravením hormonálních hladin a případně operativní změnou “podvozku”, je jednou z univerzálně funkčních léčeb. A ve výsledku se taková žena liší od té, která je ženou od narození (neboli cis ženy) pouze absencí vaječníků. Což je šílený rozdíl, zvlášť ve světě, kdy spousta lidí děti nechce vůbec a další spousta je neplodná. No a naopak je to totéž v bledě modrém.
Tak to jsem trochu odběhla k nějakému tomu vědátorování a filozofování, pardon. Zpátky k původnímu tématu. No… Tak deset let zpátky jsem byla naprosto největší odpůrce čehokoliv zavánějícího LGBT, šílený podporovatel “křesťanských hodnot” ve smyslu nic, co není “normální”, pryč. A jen tak mimochodem, moc dobře vím, že takto vyhraněné názory jsem měla hlavně kvůli tomu, že jsem se tím snažila “distancovat” sama od sebe. A tu jistotu mám pro to, že u mě to ani nebylo až tak podvědomé, ale že jsem se schválně snažila vystupovat co nejmužněji. Před pubertou jsem naopak byla častokrát holčičí až moc. Později jsem na to začala kašlat, přiznala si aspoň svou bisexualitu (a že mi to trvalo, i můj mladistvý úlet se “stejným” pohlavím jsem na jednu dobu absolutně vytěsnila z paměti).
No a teď jsem vlastně všechno co jsem kdysi dávno nesnášela. Trans. Bisexuální. A k tomu ještě polyamorní (no, doufám, že z toho mámu neklepne). Teď mám jednu přítelkyni (a za tu jsem strašně ráda, protože je mi podporou a oporou a je prostě všeobecně fantastická), takže vypadám monogamně, i když to je taky pravda jenom napůl. Vídáme se (viděly jsme se dvakrát) s jednou ňufatou osůbkou, která mi připadá hrozně stejná jako my a hrozně doufám, že to bude pokračovat a rozvíjet se.
No a tady se občas podělím o nějaký příběh ze svého života. Občas o nějaký subjektivní názor na problematiku, která se nás (trans* lidí) týká. Občas o něco úplně jiného, protože tohle je, kurva, můj blog mami a já si do něj můžu psát co chci, už je mi šest! Ááááá!
Takže tu asi může bejt úplně cokoliv. Smiřte se s tím.
Alice

P.S.: To jméno není moje. Ale možná si ho nakonec vezmu. Nezní špatně.

6 komentářů:

 1. To "cis" fakt pobavilo ☺ Jeden dotaz - proč je u toho "trans" v nadpisu hvězdička?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pročpak? Já mám ten výraz jako rozlišovák docela ráda (i když jinak úplně kategorizuji nerada) protože narozdíl od "normální" nás nepatalogizuje a narozdí od ženy "od narození" je to kratší.:)
   Trans* označuje tak nějak obecně lidi s jinou gender identitou. Gender-fluid lidi, ty co se neidentifikují nijak... Já sama s tím nemám moc zkušeností, ale ráda bych o tomhle někdy třeba taky něco napsala.

   Vymazat
  2. Pobavilo proto, že cis vs. trans znám jen z chemie a v téhle souvislosti mě to nikdy nenapadlo ☺ Jako rozlišovák mi to přijde pěkný, jen to pro mě bylo terminologické thinking out of the box.
   Díky za vysvětlení hvězdičky, to gender-fluid by mě taky docela zajímalo, bylo by to pro mě další rozšíření obzorů ☺ Já jsem ženská jak poleno po všech stránkách a mezi přáteli nemám nikoho, o kom bych věděla, že není nebo se necítí cis, tak jsem do téhle oblasti nikdy nezabrousila.

   Vymazat
  3. Tak chemií jsem naprosto nepolíbená, takže vůbec nevím, co to znamená tam (ale ráda budu poučena!). Na druhou stranu, aspoň už vím kde se to nejspíš vzalo :D
   Já mám známé kteří se s tímto potýkají, tak snad se nechají aspoň trochu vyzpovídat :)

   Vymazat
 2. ahoj alicko
  to o tobe je resident evil?;)
  JA jsem anita ztp bez velkych
  penez jak rekl prof weiss
  .a jsem ztp.
  bud rada ze ses.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč zrovna Resident Evil?:D

   Jo, to jsem... A měly bychom být všechny :)

   Vymazat